Každý člověk je sexuální bytost a má právo na prožívání vlastní sexuality v rámci právních a sociálních norem. Ačkoli je toto právo u lidí se zdravotním postižením podporováno mezinárodními úmluvami a národní legislativou, neustále se setkáváme s tím, že je v jejich reálných životech porušováno, nebo chybí vůle pro vytváření podmínek, aby mohlo být naplňováno. Napříč sociálními službami rovněž chybí systematický přístup k řešení tohoto problému. V souvislosti s tím lze uvést, že dne 1. ledna 2026 nabude účinnosti nové ustanovení zákona o sociálních službách, které s tématem úzce souvisí a významně posiluje práva klientů sociálních služeb v této oblasti, a sice nová povinnost poskytovatelů sociálních služeb podle § 88 písm. l) zákona o sociálních službách „respektovat a chránit soukromí, integritu a důstojnost osob, kterým poskytují sociální službu“2. Sexualita lidí se zdravotním postižením je navíc stále opředena řadou mýtů, podle nichž jsou např. lidé s postižením hypersexuální a nebezpeční pro své okolí, případně jsou považováni za věčné děti, u nichž se přítomnost sexuálních a vztahových potřeb nepředpokládá.3

Lidem se zdravotním postižením, pečujícím osobám, pracovníkům v sociálních služeb, pedagogům i lékařům často chybí informace o tom, jak s projevy sexuality vhodně pracovat, což v nejhorším případě vede i k velmi zásadním zásahům do zdravotního stavu člověka s postižením a tím k nezvratným změnám jako je např. ke sterilizaci4 nebo k chemické kastraci5.

V dubnu 2024 tak proběhl v Kanceláři veřejného ochránce práv v Brně kulatý stůl k tématu chemické kastrace mužů s intelektovým znevýhodněním, který navazoval na výzvu Stop chemické kastraci6 za účasti zástupců neziskových a odborných organizací (sociálních i zdravotních) a státní správy včetně právníků se specializací na práva lidí se zdravotním postižením. Výstupem kulatého stolu byla všeobecná shoda na tom, že je třeba zásadně zvýšit dostupnost odborného poradenství v oblasti sexuality a vztahů, které by mělo být prvním nástrojem podpory lidí s postižením, a tak mimo jiné předcházet neadekvátní farmakoterapii. Reakcí MPSV bylo v souvislosti s uvědoměním, že není realizován systematický přístup v této oblasti zahájení práce na vzniku doporučeného postupu k problematice sexuality v sociálních službách.

Organizace Nebuď na nule, z. s. se s pracovníky organizací7, které se dlouhodobě a funkčně věnují problematice sexuality a vztahů lidí se zdravotním postižením, podíleli na tvorbě Doporučeného postupu. Definovali, jak s daným tématem pracovat na základě jasné struktury podpory a nutného zajištění základních podmínek pro uspokojení sexuálních a vztahových potřeb klientů v souladu se závazky vyplývajících z mezinárodních a vnitrostátních závazků. Doporučený postup tak sleduje tři zásadní cíle:

  • 1) podpořit a konkretizovat práci s tématem sexuality lidí s mentálním postižením, kombinovaným postižením, poruchou autistického spektra a chováním náročným na péči ve všech druzích a formách sociálních služeb; základní principy jsou však aplikovatelné na jakékoli další cílové skupiny,
  • 2) zjednodušit kontrolu práce s tímto tématem,
  • 3) a zamezit tak špatné praxi, ignorování tématu, nebo dokonce porušování práv klientů sociálních služeb.

Doporučený postup č. 5/2024 pro práci se sexualitou v sociálních službách vešel v účinnost dne 1. ledna 2025. Je dostupný na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí na odkazu: 059818dc-2912-1bfd-384f-179243b8bc4f.
Od prosince 2024 proběhly vzdělávací aktivity k tomuto doporučenému postupu v rámci systémového projektu MPSV s názvem Zvýšení efektivity systému sociálních služeb. Podrobnější informace k projektu je možné dohledat na internetových stránkách zde: https://www.mpsv.cz/zvyseni-efektivity-systemu-socialnich-sluzeb-efektivizace- .

Petra Synková Konečná, Klára Šípová1

1Mgr. et Mgr. Petra Synková Konečná je členka a lektorka Nebuď na nule, z. s., supervizorka, psychoterapeutka a sexuální poradkyně pro specifické cílové skupiny lidí s postižením; Mgr. Klára Šípová je členka, lektorka a vedoucí vzdělávání v Nebuď na nule, z. s., sexuální poradkyně pro specifické cílové skupiny lidí s postižením a sexuální důvěrnice v KC Motýlek.
2Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.
3EISNER, P., VENGLÁŘOVÁ, M. Sexualita osob s postižením a znevýhodněním. Praha: Portál, 2013. ISBN 978-80-262-0373-5.
4ADAMČÍKOVÁ, Z., BERNOLDOVÁ, J., STRNADOVÁ, I. Ženy s mentálním postižením v roli matek. Karolinum, 2019. ISBN 978-80-246-4342-7.
TŘEŠNÁK, P. Když klukům rostou prsa: Operace Androcur aneb Jak česká sexuologie ničí život mužům s mentálním postižením. [Online]. Respekt, 5. 12. 2023. Dostupné z: https://www.respekt.cz/tydenik/2023/50/kdyz-klukum-rostou-prsa?srsltid=AfmBOopszgE4YfWRebvMHMV7mwy5-280f6iBDaJo4mgZ49C6FO4rNcJa [cit. 2025-01-30].
LATIMIER, C., ŠIMÁČKOVÁ, H., TŘEŠŇÁK, P. Zastavme chemickou kastraci lidí s mentálním postižením!: Otevřená výzva adresovaná Sexuologické společnosti ČLS JEP a Ministerstvu zdravotnictví ČR za ukončení neetické a zdraví ohrožující praxe předepisování anti-libidální medikace mužům s mentálním postižením a/nebo autismem zaúčelem tlumení jejich sexuálních potřeb [Online]. 2024. Dostupné z: https://www.nebudnanule.cz/wp-content/uploads/2024/03/Androcur-otevrena-vyzva-2024.pdf [cit. 2025-01-30].
Agentura Pondělí, z. s., Centrum sociálních služeb Hrabyně, Fosa, o. p. s., Charita Svitavy, Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec, CHB Naplno, Jedličkův ústav, p. o., Liberec, Ostara, p. o., Komunitní centrum Motýlek, z. s., Rytmus – od klienta k občanovi, z. ú., Rytmus Východní Čechy, o. p. s., Skok do života, o. p. s.

 

Akce je realizována v rámci projektu Zvýšení efektivity systému sociálních služeb registrační číslo CZ.03.02.02/00/22_004/0004236 financovaného z Evropského sociálního fondu v rámci OPZ+.